Skip to content

718 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Sep 12, 1997

Property Information

Block79
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
49%
Improvement Value:$315,300
51%
Total Assessment$622,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,740-2.1%
2024$9,952+4.3%
2023$9,540+1.2%
2022$9,429+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5193, Page 349

Property Built

Built

Year Built: 1898