Skip to content

720 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1913

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2021

Property Information

Block79
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
45%
Improvement Value:$380,300
55%
Total Assessment$687,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759-10.0%
2024$11,955+4.3%
2023$11,461+1.2%
2022$11,327+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1913