Skip to content

712 15th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block79
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
44%
Improvement Value:$398,900
56%
Total Assessment$706,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,052+2.7%
2024$10,760+4.3%
2023$10,315+1.2%
2022$10,195+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 8974, Page 136

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft2,216DeedBook 7105, Page 205Recorded8/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1898