Skip to content

1509 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1893

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block81
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,592
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
37%
Improvement Value:$503,400
63%
Total Assessment$800,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,525-25.0%
2024$16,697+4.2%
2023$16,020+3.6%
2022$15,468+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1893