Skip to content

1510 Kennedy BlvdUnion City, NJ 07087

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 2011

Property Information

Block81
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1CB-C-H
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,793
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
63%
Improvement Value:$461,700
37%
Total Assessment$1,241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,590-19.8%
2024$26,908+4.1%
2023$25,848+1.2%
2022$25,554+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5155, Page 277