Skip to content

1614 Summit Ave(Unit C0210)Union City, NJ 07087

Built 1907

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block84
Lot20
QualifierC0210
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2BR/1BA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage886
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,300
54%
Improvement Value:$153,000
46%
Total Assessment$329,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,466+4.8%
2024$4,260+4.3%
2023$4,083+0.0%
2022$4,083
Property History

Property Sale

Sale
$399,000

From:

To:

Sq Ft886DeedBook 9835, Page 894NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/23/2024

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 9497, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1907