Skip to content

315 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 10, 2024

Property Information

Block89
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-2U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,422
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
43%
Improvement Value:$364,400
57%
Total Assessment$641,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,027-24.9%
2024$13,343+4.3%
2023$12,791+1.2%
2022$12,642+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1908