Skip to content

318 17th StUnion City, NJ 07087

Built 2005

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Jan 7, 2009

Property Information

Block89
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3F-3U-H-2CG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,680
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$307,500
34%
Improvement Value:$597,100
66%
Total Assessment$904,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,213+0.8%
2024$14,100+4.3%
2023$13,517+1.2%
2022$13,359+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 8646, Page 535Recorded1/21/2009

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft2,680DeedBook 7734, Page 181NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/18/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft3,744DeedBook 7259, Page 170Recorded3/30/2004