Skip to content

308 17th StUnion City, NJ 07087

Built 1898

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2005

Property Information

Block89
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,956
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,800
47%
Improvement Value:$313,800
53%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,238-15.0%
2024$10,872+4.3%
2023$10,422+1.2%
2022$10,300+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$234,000

From:

To:

Sq Ft1,856DeedBook 6067, Page 42Recorded10/17/2002

Property Built

Built

Year Built: 1898