Skip to content

621 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1903

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 10, 2002

Property Information

Block92
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2B-3U-H-AG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
56%
Improvement Value:$359,500
44%
Total Assessment$810,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,348+12.4%
2024$11,874+0.5%
2023$11,816+1.2%
2022$11,682+6.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$300,000
DeedBook 5925, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1903