Skip to content

1712 Summit AveUnion City, NJ 07087

Built 1911

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
May 20, 2014

Property Information

Block93
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3B-3U-H
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
26%
Improvement Value:$622,300
74%
Total Assessment$844,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,222-8.7%
2024$14,486+4.3%
2023$13,887+1.2%
2022$13,725+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft3,432DeedBook 8974, Page 166Recorded5/23/2014

Property Built

Built

Year Built: 1911