Skip to content

821 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block94
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$292,600
50%
Improvement Value:$287,500
50%
Total Assessment$580,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,931-26.5%
2024$12,148+4.3%
2023$11,646+1.2%
2022$11,510+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9812, Page 387Recorded4/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1908