Skip to content

2010 Kerrigan AveUnion City, NJ 07087

Built 1908

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Feb 1, 2022

Property Information

Block107
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,048
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,200
46%
Improvement Value:$329,000
54%
Total Assessment$614,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604-15.5%
2024$11,369+4.3%
2023$10,899+1.2%
2022$10,771+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 9648, Page 824Recorded3/12/2022

Property Sale

Sale
$392,000

From:

To:

Sq Ft2,048DeedBook 7693, Page 69Recorded10/12/2005

Property Sale

Sale
$162,000
DeedBook 5406, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1908