Skip to content

1700 Kennedy Blvd(Unit C0035)Union City, NJ 07087

Built 1949

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 7, 2005

Property Information

Block95
Lot1
QualifierC0035
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$143,100
68%
Improvement Value:$68,400
32%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,694-21.9%
2024$4,728+4.1%
2023$4,542+1.2%
2022$4,490+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft540DeedBook 7716, Page 141Recorded11/1/2005

Property Sale

SaleMulti
$11,500
DeedBook 4954, Page 188

Property Built

Built

Year Built: 1949