Skip to content

1700 Kennedy Blvd(Unit C0041)Union City, NJ 07087

Built 1949

Last Sale Date
Feb 13, 1996

Property Information

Block95
Lot1
QualifierC0041
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage562
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,800
75%
Improvement Value:$50,800
25%
Total Assessment$199,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,478+129.6%
2024$1,515+4.1%
2023$1,455+1.2%
2022$1,438+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4967, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1949