Skip to content

413 21st StUnion City, NJ 07087

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 3, 1996

Property Information

Block110
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-4U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,125
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$315,900
38%
Improvement Value:$521,600
62%
Total Assessment$837,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,104-5.5%
2024$13,862+4.3%
2023$13,289+1.2%
2022$13,134+2.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900