Skip to content

808 18th StUnion City, NJ 07087

Built 1910

Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block97
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$297,500
44%
Improvement Value:$383,300
56%
Total Assessment$680,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,647-9.7%
2024$11,785+4.3%
2023$11,297+1.2%
2022$11,165+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1910