Skip to content

511-17 3rd StUnion City, NJ 07087

Built 2018
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block9
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4S-18U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage10,000
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,080,000
28%
Improvement Value:$2,749,100
72%
Total Assessment$3,829,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$68,476-35.5%
2024$106,239+4.3%
2023$101,844+1.2%
2022$100,656+2.7%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$395,770

From:

To:

Sq Ft10,000DeedBook 7565, Page 54Recorded5/25/2005

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft10,000DeedBook 7283, Page 114Recorded5/14/2004

Property Sale

SaleMulti
$465,000
DeedBook 5971, Page 275