Skip to content

200 Paterson Plk Rd(Unit C0202)Union City, NJ 07087

Built 1991

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block9
Lot33
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage643
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,700
30%
Improvement Value:$160,500
70%
Total Assessment$229,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,016-25.4%
2024$5,382+4.1%
2023$5,170-12.3%
2022$5,892+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft643DeedBook 9304, Page 710NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/8/2018

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft643DeedBook 7481, Page 289Recorded2/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1991