Skip to content

200 Paterson Plk Rd(Unit C0203)Union City, NJ 07087

Built 1991

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jun 26, 2019

Property Information

Block9
Lot33
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage662
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,500
31%
Improvement Value:$157,700
69%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,460-26.5%
2024$4,705+4.3%
2023$4,510-11.9%
2022$5,119-20.1%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft662DeedBook 9422, Page 673NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/2/2019

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft662DeedBook 8021, Page 55Recorded10/10/2006

Property Sale

Sale
$137,500

From:

To:

Sq Ft1,175DeedBook 7052, Page 309Recorded5/13/2003

Property Sale

SaleMulti
$90,100
DeedBook 5952, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1991