Skip to content

200 Paterson Plk Rd(Unit C0407)Union City, NJ 07087

Built 1991

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Apr 28, 2015

Property Information

Block9
Lot33
QualifierC0407
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,100
32%
Improvement Value:$242,400
68%
Total Assessment$357,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,404-10.3%
2024$6,026+4.3%
2023$5,777-30.6%
2022$8,318+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9058, Page 918Recorded8/20/2015

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 7015, Page 24Recorded2/3/2003

Property Sale

SaleMulti
$149,900
DeedBook 5808, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1991