Skip to content

508 2nd St(Unit C0302)Union City, NJ 07087

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 2020

Property Information

Block9
Lot6
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityUnion City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2B/2B/BAL-PS5,6
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,300
27%
Improvement Value:$365,300
73%
Total Assessment$500,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,757-25.3%
2024$10,389+4.3%
2023$9,960+0.0%
2022$9,960
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004