Skip to content

5005 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 2012
Apartment

Last Sale Price
$9,800,000
Last Sale Date
Jan 24, 2019

Property Information

Block104
Lot25
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description5S-30U-47PS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$434,500
23%
Improvement Value:$1,490,000
77%
Total Assessment$1,924,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$158,944+4.1%
2024$152,709+3.2%
2023$147,975+0.7%
2022$146,936+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$9,800,000

From:

To:

DeedBook 9376, Page 824Recorded1/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$975,000

From:

To:

DeedBook 7117, Page 142NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/25/2003