Skip to content

422 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jan 24, 2003

Property Information

Block104
Lot35
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,294
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
60%
Improvement Value:$42,500
40%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,097+2.0%
2024$7,935-1.7%
2023$8,073+0.7%
2022$8,017+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,294DeedBook 7032, Page 328Recorded3/27/2003

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5075, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1929