Skip to content

4915 Murphy PlWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$136,500
Last Sale Date
Apr 5, 2001

Property Information

Block107
Lot46
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1S-B-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,230
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
40%
Improvement Value:$68,300
60%
Total Assessment$114,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,814+2.0%
2024$8,638-1.7%
2023$8,789+0.7%
2022$8,727+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 5861, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1919