Skip to content

4918 Murphy PlWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Date
Sep 30, 2024

Property Information

Block107
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page18

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningC-R
Sq Footage2,096
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,800
33%
Improvement Value:$98,100
67%
Total Assessment$145,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,250+2.0%
2024$11,026-1.7%
2023$11,218+0.7%
2022$11,139+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3136, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1967