Skip to content

550 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block113
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-3UNITS
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
28%
Improvement Value:$109,400
72%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,674+2.0%
2024$11,441-1.7%
2023$11,641+0.7%
2022$11,559+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9254, Page 12Recorded11/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1967