Skip to content

217 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1969

Last Sale Price
$546,904
Last Sale Date
Sep 8, 2023

Property Information

Block102
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,268
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
34%
Improvement Value:$118,900
66%
Total Assessment$178,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,775+9.3%
2024$13,519-1.7%
2023$13,756+0.7%
2022$13,659+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$546,904

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9776, Page 454Recorded10/5/2023

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,268DeedBook 9382, Page 976Recorded2/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 1969