Skip to content

519 54th StWest New York, NJ 07093

Industrial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block109
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class---
Description2S-B-IN-O
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,392
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,000
56%
Improvement Value:$66,000
44%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,389+4.1%
2024$11,903+3.2%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453-24.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft6,392DeedBook 9281, Page 256Recorded2/9/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft6,392DeedBook 9067, Page 526Recorded10/6/2015

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

DeedBook 8781, Page 595NU CodeTitle correction (4)Recorded3/14/2011

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4967, Page 140

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 4569, Page 316