Skip to content

545 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919
Commercial

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 11, 2021

Property Information

Block109
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description2S-F-RH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
35%
Improvement Value:$78,000
65%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,911+4.1%
2024$9,522+3.2%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 9567, Page 39NU CodePost-sale loss (19)Recorded5/26/2021

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 8998, Page 520Recorded10/3/2014

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5246, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1919