Skip to content

551 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block109
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,459
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,000
30%
Improvement Value:$96,200
70%
Total Assessment$138,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,657+2.0%
2024$10,444-1.7%
2023$10,626+0.7%
2022$10,552+1.0%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 9238, Page 527Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 9239, Page 527

Property Sale

Sale
$387,450

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 9062, Page 53Recorded9/4/2015

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 8660, Page 718Recorded4/22/2009

Property Sale

Sale
$507,000

From:

To:

Sq Ft2,459DeedBook 7816, Page 192

Property Sale

Sale
$507,000
DeedBook 7816, Page 192

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5125, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1919