Skip to content

5509 Madison St(Unit C0203)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 17, 2017

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR-TERRACE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
5%
Improvement Value:$99,000
95%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+2.0%
2024$7,882-1.7%
2023$8,020+0.7%
2022$7,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9203, Page 924Recorded5/30/2017

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9156, Page 159Recorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$298,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8533, Page 38NU CodePartial parcel (6)Recorded6/11/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008