Skip to content

5509 Madison St(Unit C0502)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 4, 2018

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0502
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
5%
Improvement Value:$99,000
95%
Total Assessment$104,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+2.0%
2024$7,882-1.7%
2023$8,020+0.7%
2022$7,963+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9315, Page 903Recorded6/19/2018

Property Sale

Sale
$298,000
DeedBook 8473, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 2008