Skip to content

5509 Madison St(Unit C0603)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 24, 2018

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0603
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
7%
Improvement Value:$73,000
93%
Total Assessment$78,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,038+2.0%
2024$5,917-1.7%
2023$6,020+0.7%
2022$5,978+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9344, Page 976Recorded10/2/2018

Property Sale

Sale
$246,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9040, Page 683Recorded5/27/2015

Property Sale

Sale
$266,750

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8672, Page 677NU CodePartial parcel (6)Recorded7/6/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008