Skip to content

5509 Madison St(Unit C0201)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$269,000
Last Sale Date
Sep 21, 2016

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR-TER-WIP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
6%
Improvement Value:$79,400
94%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,531+2.0%
2024$6,401-1.7%
2023$6,513+0.7%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9154, Page 591Recorded10/26/2016

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8742, Page 910NU CodePartial parcel (6)Recorded7/20/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008