Skip to content

5509 Madison St(Unit C0402)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0402
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
6%
Improvement Value:$79,400
94%
Total Assessment$84,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,531+2.0%
2024$6,401-1.7%
2023$6,513+0.7%
2022$6,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9563, Page 127Recorded5/18/2021

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9482, Page 326Recorded6/19/2020

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9482, Page 326Recorded4/18/2020

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8998, Page 954Recorded10/7/2014

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8701, Page 361NU CodePartial parcel (6)Recorded11/30/2009

Property Built

Built

Year Built: 2008