Skip to content

5509 Madison St(Unit C0301)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Sep 19, 2023

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
7%
Improvement Value:$72,400
93%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991+2.0%
2024$5,872-1.7%
2023$5,974+0.7%
2022$5,932+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9774, Page 698Recorded9/29/2023

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9032, Page 281Recorded4/9/2015

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8725, Page 709NU CodePartial parcel (6)Recorded4/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008