Skip to content

5519 Jefferson St(Unit C0204)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Jun 16, 2010

Property Information

Block122
Lot8
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page21

Building Details

Building Class---
Description1BR-STUDY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,004
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,100
14%
Improvement Value:$64,000
86%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,714+2.0%
2024$5,600-1.7%
2023$5,698+0.7%
2022$5,658+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 8738, Page 269

Property Built

Built

Year Built: 2008