Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0212)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Nov 23, 2010

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0212
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$92,200
93%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+2.0%
2024$7,466-1.7%
2023$7,597+0.7%
2022$7,543+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8770, Page 547Recorded1/4/2011

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8396, Page 104NU CodePartial parcel (6)Recorded12/12/2007