Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0203)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$208,000
Last Sale Date
Apr 30, 2010

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0203
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
9%
Improvement Value:$65,000
91%
Total Assessment$71,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,521+2.0%
2024$5,411-1.7%
2023$5,505+0.7%
2022$5,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$208,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8738, Page 943NU CodePartial parcel (6)Recorded6/29/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008