Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0306)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Dec 9, 2008

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0306
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description1BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage993
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
8%
Improvement Value:$79,900
92%
Total Assessment$86,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670+2.0%
2024$6,537-1.7%
2023$6,651+0.7%
2022$6,604+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft993DeedBook 8641, Page 702NU CodePartial parcel (6)Recorded12/24/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008