Skip to content

514 57th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 28, 2009

Property Information

Block125
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class26
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,794
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
55%
Improvement Value:$44,700
45%
Total Assessment$98,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,618+2.0%
2024$7,466-1.7%
2023$7,597+0.7%
2022$7,543+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft1,794DeedBook 8654, Page 134Recorded3/17/2009

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4781, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1919