Skip to content

5815 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 3, 1994

Property Information

Block125
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description3&1S-B-C-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage15,402
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$484,000
88%
Improvement Value:$66,000
12%
Total Assessment$550,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$45,425+4.1%
2024$43,643-15.9%
2023$51,901+0.7%
2022$51,536+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4760, Page 11