Skip to content

5819 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2006

Property Information

Block125
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2&1&2S-B-C
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage13,617
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,700
53%
Improvement Value:$446,300
47%
Total Assessment$940,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$77,635+4.1%
2024$74,589+3.2%
2023$72,277+0.7%
2022$71,769+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925