Skip to content

217 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Sep 30, 2003

Property Information

Block63
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page10

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,783
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
59%
Improvement Value:$42,800
41%
Total Assessment$105,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,120+2.0%
2024$7,958-1.7%
2023$8,097+0.7%
2022$8,040+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000

From:

To:

Sq Ft1,783DeedBook 7175, Page 145NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/4/2003

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5250, Page 217

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5202, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1914