Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
567 59th StWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 18, 2002
Property Information
Block126
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22
Building Details
Building Class---
Description3-2S-3UFR&2UBKC
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,375
Acreage0.06
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$49,000
25%
Improvement Value:$146,000
75%
Total Assessment$195,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $16,105 | +4.1% |
| 2024 | $15,473 | +3.2% |
| 2023 | $14,994 | +0.7% |
| 2022 | $14,888 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.