Skip to content

577 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block126
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description1S-CB-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,410
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,000
38%
Improvement Value:$105,400
62%
Total Assessment$169,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,062+2.0%
2024$12,802-1.7%
2023$13,025+0.7%
2022$12,934+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967