Skip to content

565 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jul 10, 2012

Property Information

Block126
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
57%
Improvement Value:$36,600
43%
Total Assessment$85,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,601+2.0%
2024$6,469-1.7%
2023$6,582+0.7%
2022$6,536+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,344DeedBook 8861, Page 311NU CodeTitle correction (4)Recorded7/23/2012

Property Built

Built

Year Built: 1919