Skip to content

552 59th StreetWest New York, NJ 07093

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Jan 31, 2001

Property Information

Block128
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class---
Description2F-2U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
23%
Improvement Value:$164,500
77%
Total Assessment$213,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,463+2.0%
2024$16,134-1.7%
2023$16,416+0.7%
2022$16,301+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 5768, Page 68

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5355, Page 225