Skip to content

563 60th StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 29, 2000

Property Information

Block128
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page22

Building Details

Building Class46
Description2SFR-2G-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,000
25%
Improvement Value:$146,600
75%
Total Assessment$195,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,083+2.0%
2024$14,781-1.7%
2023$15,040+0.7%
2022$14,934+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5690, Page 37

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4713, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1988